15 تراش برلیان / محبوب ترین تراش های الماس برلیان

این رنگ معمولا سیاه و گاهی خاکستری و سایه های مختلف سبز تا قهوه ای گاهی خالدار باشد. سابقاً شستوشوی خاك و سنگهای الماسدار، با دست بود ولی اکنون این عمل به وسیلهی ماشین انجام میگیرد. زمانی که Nordenskiold برای نخستین بار در ۱۸۳۴ الکساندریت را مشاهده نمود، در ابتدای امر تصور می شد که آن گونه ای از زمرد باشد چرا که در معادن زمرد واقع در منطقه اورال روسیه در نزدیکی رودخانه توکووایا مشاهده شده بود.

گاه گداری صدایش در میان هیاهوی سنگ و چکش محو میشود از روزهای سختی که بر او گذشته است، میگوید، ۳۵ سال از نخستین باری که چکش را به دست گرفت، میگذرد جوانیاش را پای درست کردن سنگ پا گذاشته و معلوم نیست تا چه زمانی بتواند این همراهی با سنگ و چکش را ادامه دهد، میگوید من هم مثل خیلی از مردمان این آبادی مجبور هستم تا روزی که توان دارم کار کنم، اگر بیمه داشتم ۵ سال پیش از این بازنشسته میشدم. در گذشته هر که با خود فیروزه داشته بر دیگران پیروز می شد؛ بر این اساس نام اصلی این سنگ پیروزه بوده و بعدها به فیروزه تبدیل شده است.

گونه سرخ یاقوت هم از ارزش بالایی برخوردار است و متواند جزء یکی از انواع سنگ سیاه قیمتی باشد. در خراسان یکی از معروف ترین معادن فیروزه در دنیا قرار گرفته و به همین علت، این استانمرکز تراش و معاملات عمده فیروزه در جهان است و فیروزه استخراجی از معادن را در مشهد تراش می دهند و از آن جا به دیگر بازارهای جهانی وارد می کنند. آن را به یکی از بازرگانان الماس نشان داد و در نتیجه الماس ۲۱ قیراطی به مبلغ پانصد لیرهی انگلیسی فروخته شد، همان مرد دو سال بعد يك قطعه الماس دیگر که ۸۳ قیراط وزن داشت از یکی از اهالی خرید و به ۱۱۲۰۰ لیره فروخت و سنگی مذکور که بعد از تراش ۴۶ قیراط وزن پیدا کرده بود به ۲۵۰۰۰ لیره فروخته شد و هنوز یکی از بهترین سنگهای گرانبهای آفریقایی به شمار میرود.

برش کوسن که گاهی اوقات الماس برش بالش نامیده می شود، برشی بی انتها است که نام خود را به خاطر شکل بالش مانند خود کسب کرده است. قطعات الماس به رنگهای گوناگون یافت میشود و درجات صافی و شفافی آن هم فرق میکند، زاویهی انعکاسش ۴۲/۲ است و نگین الماس چون نور را به حد کافی میتواند پخش کند، از این رو دارای درخشندگی و لمعان مخصوصی است، در ضمن چون حرارت را خوب میتواند جذب نماید، از این رو اغلب هنگام لمس، سرد به نظر میرسد، میزان انقباض و انبساطش نیز بسیار کم است و سختی خود را حتی در حرارتی که آن را سرخ کند، نگه میدارد و همین خواص است که این اندازه الماس را مهم ساخته است.

برای آشنایی با خواص سایر سنگ ها همچون یاقوت سرخ ، بریل و توپاز زرد می توانید به قسمت های قبل مراجعه کنید . الماس بیرنگ، اگر در تشعشعات قوی رادیوم یا سیکلوترون Cyclotron قرار بگیرد، به رنگ سبز در میآید ولی اگر به اندازهای حرارت دهند که سرخ گردد، شفافی و بیرنگی خود را باز مییابد. اگر الماس را از ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰درجهی سانتیگراد حرارت بدهند یکباره مبدل به گرافیت میگردد ولی اگر آن را ۱۰۰۰ درجهی سانتیگراد حرارت بدهند این تبدیل تا حدی ممکن است انجام بگیرد و اگر در اکسیژن بگذارند و ۹۰۰ درجه سانتیگراد حرارت بدهند، آهسته آهسته میسوزد و تبدیل به اکسید دو کاربن میشود.

آستان قدس رضوی از دیدنی ترین مراکز فیروزهِ دنیا است که در آن فیروزه های نادر وجود دارد که در دنیا کم نظیر است. فیروزه نیشابور که بهترین نوع و گران ترین سنگ است . جراحی غده پاراتیرویید : برخی از موارد مهم ترین عاملی که موجب شکل گیری سنگ کلیه می شود پرکاری غده پاراتیروئید است به همین دلیل برای از بین بردن عامل این عارضه به جراحی دست می زنند.

بلورهای این گوهر همچون گرافیت، به شکل هشت وجهی متبلور میشود و فقط از کاربن خالص به وجود آمده است ولی برخلاف گرافیت که بسیار نرم و کاملاً کدر است، الماس سختترین مادهای است که انسان تاکنون شناخته است و نیز بسیار شفاف و درخشان میباشد. بلورهای توأمان (دوقلو) الماس نظیر گرههایی که در چوبها یافت میشود، فراوان است و چون این دوقلوها را نمیتوان به آسانی قطع کرد و یا صیقل داد، از این رو الماستراشان آنها را «گره» مینامند، در الماسهای صنعتی گره ضعف و عيب بلور محسوب میشود. الماس صنعتی با آنکه در سختی و استحکام نظير الماس زینتی است ولی رنگ آن از قهوهای تیره تا سیاه متغیر است و اغلب «مو» و «تف» و «یخ» و معایب دیگر دارد.

وزن مخصوص الماس اعلاء، ۵۳/۳ است ولی در الماسهای ناخالص که رنگشان تیره است و به اصطلاح پوك میباشند و به زبان عامیانه الماس سیاه نامیده میشوند ۱۵/۳ است. سنگ فیروزه در اثر حرارت، آب خود را از دست داده و تغییر رنگ می دهد و رنگ آن سیاه و تیره می شود. رسول اکرم(صل الله علیه و آله وسلم):هر کس فیروزه را در روز یک بار نگاه کند پنج بار در بهشت به رویش باز می شود. در تماس با مواد شیمیایی و حتی آرایشی رنگ فیروزه تغییر می کند و جلای آن از بین می رود.

این سنگ در زمان مسافرت از شخص حمایت می کند. برای آسان شدن کارها و رونق در کسب و کار از این سنگ استفاده نمایید. با نزدیک شدن سنگ به مثانه ممکن است دردی در شکم و کشاله ران ایجاد شود. این سنگ جذب کننده نیروهای مثبت است و نیرو و ارتعاشات منفی ، مضر و آشفته را از انسان دور می کند و همچنین سبب می شود که فرد از شر دیدن کابوس نجات یابد. این محصول بی نظیر دارای دور موتور بالا و جهت استفاده در سالن های زیبایی و اسپا طراحی و ساخته شده است.

طریقهی دیگر استخراج از معادن لولهای است که با کندن دالانهای زیر زمینی و جستجو در معادن الماس و استخراج سنگهایی که دارای دانههای الماس هستند و شستوشوی آنها، انجام میگیرد. قبل از اینکه به سراغ فواید شگفت انگیز این سنگ درمانی برویم، ابتدا باید بگوییم که سنگ پا چگونه تشکیل می شود؛ سنگ پومیس نوعی سنگ آتشفشانی است که از ماگما(ماده ای طبیعی و داغ که دارای قابلیت تحرک است و از ذوب سنگ ها در اعماق زمین به وجود می آید که عمدتا ترکیب سلیکاته دارند) خنک کننده تشکیل شده است.

مرکز اصلی استخراج الماس آفریقای جنوبی، در ایالت آزاد «آرنج» در کرانهی رودخانهی «آرنج» است. معادن الماس در کنار رودخانهی «كاسائی» (Kasai) پیدا شد و پنج سال بعد در «آنگولا» (Angola) نیز به دست آمد. اولین محبوبیت این محصول در هند ظاهر شد. این اولین باری بود که ملکه سنجاق سینه را به صورت عمومی پوشیده بود. در این صورت رنگ ادرار شما به جای زرد یا قهوهای بی رنگ خواهد بود. با این حال الماس های رنگی را به نام الماس های فانتزی یا تجملی می شناسند. سنگ متولدین بهمن ماه آمیتیست، سنگ کریستالی بنفش رنگی است که ضد اضطراب و آرامش بخش است.

آزمایش خون: برای اندازه گیری عملکرد کلیهها، به دنبال علائم ناشی از عفونت و جستجوی مشکلات بیوشیمیایی که منجر به تشکیل سنگ کلیه است میگردد. علائم سنگ کلیه در افراد مختلف، متفاوت بوده و ممکن است شدت آن نیز متغیر باشد. سنگ فیروزه، سنگ صلح و آرامش است و سبب افزایش قدرت عشق و دوستی، صداقت، عقل و حکمت می شود. این سنگ شما را هنگام سوارکاری در امان نگه می دارد.

بعد اضافه کرد، باید نقش روی انگشتر الملک لله و سمت دیگر آن «الملک لله الواحد القهار» باشد که انگشتر حضرت علی (علیه السلام) این نقش را داشته است. سنگ فیروزه برای زن باردار مفید و محافظ است. همچنین خاصیت فراتابی سنگ مرمریت خصوصا آن را برای ساخت انواع مجسمهها جذاب میکند. همچنین چنانچه خودتان قبلاً سنگ کلیه داشتهاید مجدداً در معرض خطر تشکیل سنگی دیگر قرار دارید. چنانچه بیمار با درد شدید به اورژانس مراجعه کند، سرم به او متصل میشود و مسکن و آنتی بیوتیک داخل سرم تزریق میشود. حضرت به او فرمودند:انگشتری با نگین عقیق زرد به همراه داشته باش که بر روی آن حک شده باشد «ماشاءالله لاقوه الا بالله استغفرالله» و بر آن سوی نگین «محمد و علی» حک کن.

دیدگاهتان را بنویسید