ما را تا انتها، همراهی کنید

ماست منبع غنی پروتئین، کلسیم، ریبوفلاوین و ویتامین B۱۲ است. ماست به واسطه داشتن مواد مغذی به مانند ویتامین ب، روی و اسید لاکتیک میتواند خواص ماست برای سلامت پوست بسیار زیاد است که در ادامه به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد. اما توجه داشته باشید که ماست معمولی همراه از دست دادن آب، مقداری از ویتامین های محلول در آب خود را نیز از دست می دهد. شیر باید به مدت ۲۰ دقیقه با همین حرارت بجوشد، سپس حرارت زیر قابلمه را خاموش می کنیم و اجازه می دهیم همانجا کاملا خنک شود. زمانی که کودکان دچار عفونتهای رودهای و اسهال میشوند و تا مدتها ممکن است نسبت به شیر عدم تحمل داشته باشند، ماست را در رژیم غذایی آنها در مقادیر بیشتر بگنجانید، زیرا طی حرارت دادن شیر در فرایند تولید ماست، پروتئینهای آن به مولکولهای سادهتر تغییر یافته و دارای هضم و جذب آسانتری خواهد بود. بسیاری از متخصصین تغذیه معتقدند دوغ همانند شیر میتواند دارای خاصیت ضد سرطانی باشد و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. بله، ماستهای پروبیوتیک آثار درمانی فراوانی دارند که از جمله آنها میتوان از خصوصیت ضدسرطانی آنها به ویژه سرطان روده، بالا بردن سیستم ایمنی بدن، کاهش کلسترول خون، فعالیت ضد میکروبی در قبال باکتریهای بیماری زا، پیشگیری و درمان آسیبهای کبدی و اختلالات گوارشی نام برد.

باکتریهای زنده مفید در ماست، به تولید آنزیم لاکتاز نیز میپردازند، آنزیمی که برای هضم قند شیر ضروری است و بسیاری از افراد به دلیل کمبود ترشح این آنزیم در روده، دچار عدم تحمل نسبت به شیر میشوند و با مصرف شیر دچار عوارضی مانند اسهال، نفخ و دلپیچه میگردند. در ماست به دلیل اینکه حین فرایند تولید لاکتوز موجود در شیر به اسید لاکتیک تبدیل میشود بسیار آسانتر از شیر هضم میشود؛ بنابراین خوردن ماست برای افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند توصیه میشود. بله. در فرآوردههای کشت داده شده شیر از جمله ماست، به دلیل اینکه حین فرآیند تولید، لاکتوز موجود در شیر به اسید لاکتیک تبدیل میشود بسیار آسانتر از شیر هضم میشود؛ بنابراین خوردن ماست برای این افراد مشکلی ندارد و معمولا توصیه نیز میشود. ماست در کاهش احتمال بروز سرطان روده نیز مؤثر است به این ترتیب که لاکتوباکتریاسههای موجود در آن، رشد باکتریهای مفید در روده را تحریک کرده و باکتریهای بیماریزا را که میتوانند به سلولهای روده آسیب برسانند، کاهش میدهند. کلسیم موجود در ماست نیز ضمن باند شدن با ترکیبات صفراوی، رشد سلولهای طولی روده را کم میکند، طی برخی مطالعات دیده شده افرادی که روزانه بیش از 1200 میلیگرم کلسیم مصرف میکنند، 75 درصد احتمال ابتلای کمتری به سرطان روده داشتهاند.

نتایج آزمایشها که در مجله انجمن تغذیه آمریکا منتشر شده حاکی است مصرف روزانه حدود یکصد گرم یا بیشتر ماست کم چرب تاثیر قابل توجهی در کاهش احتمال ضخیم شدن دیواره سرخرگ گردنی دارد. شیر در صورت مصرف مستمر، فشارخون افراد مبتلا به فشار را تنظیم میکند، ولی در مورد اب ماست به دلیل وجود اسید لاکتیک و نمک کم میتواند موجب کاهش فشارخون شود. استفاده شود. همچنین پکتین موجود در میوه جات با همراهی لاکتوباکتریاسههای موجود در ماست، به کاهش جذب کلسترول کمک میکند که در بزرگسالان حایز اهمیت است و موجب جلوگیری از بیماریهای قلبی و عروقی میشود. ماست به هضم و جذب غذا نیز کمک میکند، زیرا اسیدلاتیک موجود در آن به جذب بهتر کلسیم کمک میکند و محیط مناسب بیولوژیکی را برای بهبود جذب کلسیم و ویتامینها فراهم میآورد. این نژاد بوسیله تعدادی صفات از شیر آفریقایی تفاوت میکند. طرز تهیه ماست با خامه مثل ماست یونانی هم مرسوم است که در این صورت ماست خامهای خواهید داشت. در جواب این سوال باید گفت اگر از لبنیات پر چرب استفاده میکنید، بسیار احساس سیری بیشتری خواهید داشت. تهیه ماست میوهای مخصوصا برای کودکان، روش بسیار مناسبی در تشویق آنان به مصرف لبنیات و میوه است و میتواند به عنوان میان وعدهای سالم جایگزین میان وعدههای چرب و پرکالری کودکان شود.

ماست یک ماده غذایی پروبیوتیک است، یعنی حاوی میکروبهای زنده مفیدی است که ماست وارد لوله گوارش میشوند و با جایگزینی در رودهها، این اندام را از وجود باکتریهای بیماریزا محافظت میکنند و به عمل تخمیر ادامه میدهند و با تولید اسیدهای چرب کوتاه زنجیره، به سلامت سلولهای روده کمک میکنند. جالب است بدانید که یک لیوان آن حدود 450 میلیگرم کلسیم و 1/5 میلیگرم روی دارد. مناسبترین نسبت میان این دو ریزمغذی مشابه ترکیب شیر مادر یا استخوانهای بدن است، یعنی به ازای هر 1000 میلیگرم کلسیم دریافتی، 440 میلیگرم فسفر باید دریافت شود. یکی دیگر از مهمترین خواص ماست کاهش ابتلا به عفونت قارچی واژن در میان زنانی است که به طور روزانه ماست مصرف میکنند. ماست فقط یک عصرانه یا دسر خوشمزه نیست و خواص بسیار زیادی دارد. می توانید موسیر را از عطاری ها تهیه کنید و یا خود در منزل تهیه کنید در واقع سیر و موسیر از یک خانواده می باشند ولی موسیر دانه ی درشت تری نسبت به سیر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید