لونسدالیت (Lonsdaleite) و توهمی درباره گویهای سفید الماس – سنگ شناس

دکتر غروبی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه اقداماتی می تواند باعث کاهش ابتلا به بیماری سنگ کیسه صفرا شود گفت: راه های کاملا مطمئنی برای پیشگیری ازایجاد سنگ کیسه صفرا وجود ندارد ولی توجه به عوامل خطر می تواند موجب کاهش علائم بالینی مربوط به آن شود که از جمله آن می توان به مصرف میزان متعادلی از چربی ،مصرف روزانه روغن زیتون مصرف متعادل مواد غذایی حاوی لستین مانند تخم مرغ، شیر، بادام زمینی، مصرف گوشت سفید، مصرف مایعات و دانه های گیاهی و مواد غذایی حاوی فیبر اشاره کرد. دکتر جواد غروبی دانشیار و متخصص جراحی عمومی در گفت و گو با عصر ایران در مورد علت تشکیل سنک در کیسه صفرا گفت: تشکیل سنگ در کیسه صفرا به دلیل غلیظ شدن بیش ازحدمایع صفراوی داخل کیسه صفرا است که باعث می شود هسته ی اولیه سنگ به علت رسوب کلسترول و تشکیل شن ریزه تولید شود همچنین سنگ کیسه صفرا از اندازه ی یک شن ریز تا یک گردو و به لحاظ تعداد متفاوت است.

هدف از دست دادن بیش از دو پوند ( ۰٫۵ تا ۱ کیلوگرم ) در هفته نباشد. سنگهای پیگمانی کیسه صفرا در برخی بیماران مثل بیماران مبتلا به سیروز کبدی و یا بیماران مبتلا به آنمی سیکل سل بیش از سایرین مشاهده می شود. سنگهای معدنی گرانبها ، نفت و گاز در محدوده 1 تریلیون تا 3 تریلیون تخمین زده شده اند. در فانروزوئیک، کانی سازی در داخل شیل های سیاه روی داده است. هم اکنون به اثبات رسیده که عصاره گیاه Taraxacum Officinale که به طور معمول آن را Dandelion هم می نامند که به فارسی گل قاصد نامیده می شود آثار بسیار مفیدی روی نگاهداری سلول های کبدی و دفع سنگ صفراوی و ضد التهاب سلول های کبدی و کسیه صفرا دارد (3، 2، 1) و چون داروی آن درکشورهای اروپایی و آمریکا ساخته شده و جهت دفع سنگ کیسه صفرا و محافظت کبد و حتی کلیه (چون دفع اسید اوریک را تشدید می کند) مورد استفاده قرار می گیرد، سعی خواهد شد از ریشه گل های قاصد موجود در ایران استفاده شده تا مشخص گردد کدام یک دارای میزان بیشتری از ماده موثر هستند.

پخ (fact): به سطح صاف و صیقلی روی سنگ نسبت می دهند. سوپ های صاف شده و ادویه جات از قبیل نمک و فلفل (ادویه به حد اعتدال)، همه نوع شیرینی جات، انواع سبزیجات ( بدون اضافه کردن کره و یا خامه آب پز شده باشد) و همه نوع میوه (تمامی موارد گفته شده، در صورت تحمل بیمار). اگر گوهری صاف و بلوری و درخشان نباشند لازم است مانند فیروزه یا سافیر ستاره ای دارای رنگی دل پسند یا تظاهرات رنگی مخصوص باشند. اگر مجاری مسدود شده باشند بیماردچار دل درد شدید خواهد شد و این درد شکم آنها را از انجام فعالیت های روزانه خود بازمی دارد .ممکن است درد در فواصل زمانی رخ دهد که به آن کولیک صفراوی می گویند.این درد در ناحیه مرکز شکم بین ناف و قفسه سینه است و یا ممکن است در زیر دنده ها و در صورت گستردگی درد به قسمت پهلو وارد شود.

انسداد مجرای خروجی کیسه صفرا سبب ایجاد درد شدید و ناگهانی در سمت راست شکم در زیر دنده های قفسه سینه می شود. کیسه صفرا عضوى کلابی شکل در زیر کبد و چسبیده به آن است،که مایع صفراوی مترشحه از کبد در فواصل بین خوردن غذادر ان انباشته و تغلیظ می شود.مایع صفراوى حاوى نمک و اسیدهاى صفراوی، کلسترول و بیلیروبین حاصل از تجزیه گویچه هایى قرمز است. سنگپا به رنگهاي سفيد، قهوهاي، قرمز و مشکي موجود است و معمولا در داروخانهها و مراکز فروش لوازم حمام و دستشويي به فروش ميرسد.

هیچ گونه انقباض عضلانی و دردی در ناحیه کبد احساس نخواهید کرد زیرا منیزیم موجود در سولفات منیزیم دریچه های مجاری صفراوی کبد را کاملاً باز و منعطف نگه می دارد و خود صفرایی که همراه سنگها روان می شود مجاری کبد را به خوبی روغن کاری می کند. یشم جدیت در رنگ های گوناگون موجود است. از آنجائی که در حال حاضر بهترین روش درمان جراحی است و داروها بسیار پرعارضه و بعضا بی فایده هستند می توان از گیاهان دارویی به عنوان داروهای جدید استفاده نمود. عفونت و سنگ کیسه صفرا جزء بیماری هایی است که بیماران زیادی به آن مبتلا هستند و سالیانه باید مبالغ هنگفتی جهت جراحی و درمان کیسه صفرا به بیمارستان ها بپردازند و داروهای شیمیایی اغلب در بهبود بیماری تاثیر کافی ندارند و گاهی با آثار جانبی که دربردارند سبب اختلالات کبد نیز می شوند.

دیگر عوامل تأثیرگذار بر ابتلاء به سنگ کلیه شامل کمبود آب بدن، چاقی، یک رژیم غذایی با مقادیر بالای پروتئین، نمک یا گلوکز، پرکاری پاراتیروئید، جراحی بایپس معده، بیماریهای التهابی روده که جذب کلسیم را افزایش میدهد و مصرف داروهای ضد تشنج میشود. چندین سنگ کوچک و یا یک سنگ بزرگ می توانند مسیر جریان صفرا را ببندند. ننگر در مسیر قاچاق مواد معدنی، مواد مخدر و دیگر کالاهای افغانستان به پاکستان قرار دارد. در مواردی که سنگ های ریز متعدد و یا سنگ های درشت بزرگ تر از دو سانتیمتر باشد، کیسه صفرا برداشته می شود، ولی در خیلی از موارد می توان با درمان های دارویی، سنگ کیسه صفرا را درمان کرد.

6. در آخر، طلا را با دستمال مخصوص جواهر یا دستمال نرم و میکروفایبری خشک کنید. در ادامه بر این عوارض اشاره کردهایم. کوله سنتی گرافی (H I D A scan) – این آزمون می تواند تعیین کند که آیا کیسه صفرا به درستی فعالیت دارد. آیا بعد از اتمام درمان، انجام سونوگرافی لازم است؟ کیسه صفرا با استفاده از مکانیسم جذب، ترشح و فعالیت حرکتی خود، اعمال ذخیره، تغلیظ و دفع صفرا را انجام می دهد.

اگر شما یک وضعیت پزشکی دارید که پزشک شما احساس می کند که شما نباید عمل جراحی سنگ صفرا انجام دهید او ممکن است داروهایActigall یا C h e n i x را تجویز کند این داروها با حل کردن سنگهای کلسترولی کار می کنند اسهال خفیف از عوارض جانبی هر دو دارو می باشد. دردی که پس از غذا خوردن شدید تر می شود به خصوص اگر غذای چربی مصرف شده باشد.

شیر چرب، بستنی که از شیر دارای چربی زیاد درست شده باشد،کیک ها و شیرینی هایی که خامه و چربی داشته باشند. تخم مرغ نیم رو و چربی های حیوانی و چربی هایی مانند خامه و سس سالاد. سوپ هایی که با خامه و شیر چرب درست شده اند، شیرینی هایی از قبیل شکلات ها و همچنین ادویه جات(اگر بیماران نتوانند تحمل کنند). اگر به هر دلیلى ترکیب مواد فوق که نسبت خاصى دارد به هم بخورد احتمال رسوب صفرا وتشکیل هسته اولیه سنگ کیسه صفرازیاد مى شود.سنگهاى صفراوى می توانند منشا کلسترولى(سفید)، بیلیروبینى(سیاه)ویا عفونى داشته باشند .میزان تشکیل سنگ در خانم هاى سفید پوست وچاق وچند زا شایع تر است .این سنگ ها در کسانی که تغییرات شدید وزن داشته وگرسنگى هاى طولانى داشته اند نیز شیوع بیشتری دارد.

الماسهای سفید به دلیل بیرنگ بودنشان بسیار ارزشمند هستند. در واقع صمغ بعضی از درختان گونه سرو و کاج که مثل سنگ سفت و سخت شده و به رنگ های مختلفی نظیر زرد و سرخ و سفید می باشد که بر اثر مالش خاصیت الکتریسیته پیدا می کند و در دمای ۲۷۸ درجه سانتی گراد ذوب می شود و سپس به صورت تیره رنگی میسوزد که در آب و الکل و جوهر سقز حل می شود. نیم ساعت پس از خوردن غذای چرب، کیسه صفرا تخلیه می شود. و در اینجا یکی از ساده ترین راه ها وجود دارد که می توان موزانایت را از الماس تشخیص داد.

کريزوکل: تنها کانى است که شباهت زيادى به فيروزه دارد اما به علت اختلاف سختى مى توان آنها را از هم تشخيص داد. زن ذره ذره ذکر و دعا را ترک می کند و بدن شوهر را سنگ صبور خود می سازد و به بیان رازها و ناگفته هایش می پردازد. قابل ذکر است که ارتفاع سطح زمين پنجشیر ۲۲۱۷ متر از سطح بحر بوده و در نقاط مرتفع به ۶ هزار متر از سطح بحر می رسد. لازم به ذکر است بعضی از بیماری های ناحیه ی کیسه صفرا همچون سنگ های صفراوی که موجب مسدود شدن مجرای صفراوی نمی شوند به طور معمول هیچ گونه علامت و ناراحتی را ایجاد نمی کنند.

نوشیدن آب.نوشیدن 2 تا 3 لیتر آب روزانه میتواند به خوبی کلیه های شما را شستشو دهد و از تشکیل سنگ جدید جلوگیری کند. افزودن دانههای کرفس به غذا به طور منظم میتواند احتمال تشکیل سنگ کلیه را کاهش بدهد. بیمار به مدت بیست وچهار ساعت در بیمارستان بوده وسپس ترخیص میشود.باتوجه به مزایاى عمل لاپاروسکوپى بیماراز روز بعد از عمل مى تواند فعالیت هاى فیزیکى روزمره خود را شروع کند. کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی در این روش، ابزار، نور و یک دوربین از طریق چند برش کوچک در شکم منتقل می شود جراح داخل بدن را با نگاه کردن توسط یک نمایشگر ویدئویی مشاهده می کند این روش در حدود ۸۰٪ موارد از بین بردن کیسه صفرا استفاده می شود و بعد از جراحی، بیمار شب را در بیمارستان می گذراند.

استفاده از منعكس كننده نوتروني عملا جرم بحراني را كاهش ميدهد و باعث ميشود كه براي ايجاد واكنش زنجيره اي مداوم به پلوتونيوم كمتري نياز باشد. ۷۰ تومان هزينه داشته تا ۷ مترمربع سنگ بدهد، يعني هر متر ۱۵ هزار تومان اين سنگ در بازار به متري ۱۹-۱۷ هزار تومان فروخته ميشود يعني به ازاي برش هر تن سنگ حدود ۳۰-۱۴ هزار تومان سود حاصل ميشود. همچنین میتوان آن را به صورت زمرد، کوسن یا گلابی و همچنین برشهای استاندارد مانند گرد و مربع برش داد. عمل جراحی کیسه صفرا را می توان به صورت باز و بسته (لاپاراسکوپیک) انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید