سنگ تراشی هنر دست های کهنه کار

بعضـی از سنگ ها که مجـاری ادراری را مسدود می کنند و باعث بندآمـدن ادرار و درد و سوزش می شوند، گرد هستند؛ مثل سنگ های کلسیمی که ممکن است از اگزالات یا فسفات کلسیم درست شده باشند. هیدراته ماندن و اجتناب از برخی غذاهای خاص که حاوی نمک و قند زیادی هستند و مصرف کلسیم همراه با غذاهای سرشار از اگزالات، از عناصر مهم رژیم غذایی مناسب برای سنگ کلیه می باشند. رواتينکس باید همواره به گونه ای مصرف شود که پزشک توصیه نموده است. در این حالت فرد نیازی به درمان های تهاجمی مانند سنگ شکن ندارد. اگر بدنتان به این درمان پاسخ دهد در طی 20 دقیقه باید درد برطرف شود.

پادشاه ادوارد برش کولینان را به جوزف اسچر ، رئیس شرکت Asscher Diamond آمستردام واگذار کرد. از دیگر مواد و مصالح میتوان به انواع چسب، سنگ، سیمان، بتونه، کاغذ کالک، روغن و آب اشاره کرد. درمان سنگ های حالب بستگی به سایز و محل دقیق سنگ ها و مواد تشکیل دهنده سنگ ها دارد. به جز نیشابور، فیروزه در روستای نیگنان در مشهد، باغو در 100 کیلومتری جنوب دامغان (مشخصه: رگه های طلا) و شهر بابک کرمان نیز یافت می شود. سونوگرافی در حدود 85 تا 100 درصد دقیق می باشد. آزمایش تصویربرداري سي تي اسكن برای بررسی محل دقیق سنگ کلیه.

سایز و محل دقیق سنگ می تواند احتمال دفع سنگ را تعیین کند. این نکته حائز اهمیت است زمانیکه سنگ در مجاری ادرار حرکت می کند میزان درد و محل آن نیز تغییر می نماید. علائمی نظیر درد شدید و متناوب در پهلو، پشت و پایین تر از سطح دنده ها (ممکن است به پایین شکم نیز منتقل شود)، ادرار بدبو و تیره، ادرار صورتی، قرمز یا قهوه ای، سوزش ادرار، احساس نیاز به دفع مداوم ادرار، تب و لرز و کم شدن حجم ادرار همگی از علائم سنگ کلیه می باشند.

ممکن است زمانی به شکل سنگ در کلیه شما در آید که ادرار فرد حاوی اسید زیادی باشد. برای پاسخ به این پرسش، تحقیقات زیادی گرده گل را مورد بررسی قرار دادهاند. این بیماری باعث راکد شدن جریان ادرار می شود و به ایــن ترتیـب، یون هـای موجـود در آن را رسوب می دهد (مثل وقتی که مقداری ماسه را در یک لیوان آب بریزید و هم بزنید. البته فقط با آنالیز دقیق ترکیبات سنگ در آزمایشگاه می توان به تشخیص نهایی و قطعی رسید، اما نکته مهم آن است که سنــگ های مثانه که باز هم اغلب در آقایان دیده می شوند، معمولاً از جنس اسیداوریک و اورات آمونیوم هستند.

هر یک از سنگهای موجود در طبیعت خاصیتی ویژه و منحصر به فرد دارد. سنگ های تراورتن مشخصأ دارای خلل و فرج میباشند ولیکن هر چقدر این تخلخل کمتر باشد تراکم سنگ بیشتر و ساب پذیری بهتری سنگ خواهد داشت و قیمت آن هم به مراتب بالاتر است . میوهها از خانواده مرکبات و آب آنها به دلیل حاوی بودن سیترات طبیعی در کاهش و جلوگیری از تشکیل سنگها کمک میکنند. همچنین کاهش مصرف مواد غذایی حاوی اگزالات بالا و نمک و پروتئین حیوانی می تواند از احتمال بروز سنگ کلیه بکاهد. به کاهش احساس تنهایی، اضطراب یا غم نیز کمک میکند.

شاید شما هم شنیده باشید که مرد هفتاد ساله ای به خاطر سنگ مجاری ادراری به اتاق عمل بیمارستان رفت و با 48 سنگ که از مثانه او خارج شد، از اتاق عمل بیرون آمد. بزرگترین الماس سبز جهان «برلیان سدن» نام دارد و وزن آن در حدود ۴۰.۷۰۱ قیراط (۴۰ قیراط و هفتاد سوت) است. بزرگترین الماس استخراج شده جهان به وزن ۳ هزار و ۱۰۶ قیراط، در سال ۱۹۰۵ میلادی در کشور آفریقای جنوبی کشف و سپس به ۹ قطعه تقسیم شد، که بسیاری از آنها برای تزئین یک تاج سلطنتی در بریتانیا استفاده شد.

از محبوب ترین معادنی که در حال حاضر به استخراج سنگ تراورتن مشغول هستند معدن سنگ عباس آباد است. دربعضی معادن تا هنوز حاکمیت دولتی تامین نگردیده و مردم خودسرانه معادن را استخراج نموده به پاکستان قاچاق مینمایند. آنها در طول سلطنت اسکندر مقدونی استخراج شدند و توسط کلئوپاترا مورد علاقه و جمع آوری قرار گرفتند. علاوه بر درد، تغییر مسیر ادرار نیز اتفاق می افتد؛ یعنی به جای این که از کلیه به سمت پیشابراه حرکت کند، چون راهش بسته شده است، به طرف کلیه پس زده می شود و در آن جمع می شود.

لگنچه، جایی از کلیه است که چند مجرای جمع کننده ادراری که از قسمت غشای کلیه منشأ گرفته اند، محتوای ادراری خود را در آن تخلیه می کنند؛ درســت مثل رودخانه هایـی که به یـک دریاچــه می ریزند. پزشکان قادر به انجام این کار هستند و به آن استفاده “بدون مجوز” میگویند. موارد استفاده آن بطور عموم كارهاي زينتي و گاه بعنوان ساختماني است. روش های مختلفی برای جراحی و خارج کردن این سنگ ها وجود دارد که مناسب ترین آنها در این مورد خاص، سنگ شکنی از راه پوست است.

سنگ شکنی – در طول این روش از وسیله ای استفاده می گردد تا امواج صوت به صورت شوک آور به سنگ ها برخورد کرده و سنگ ها شکسته شوند. نکته دیگری که در این مورد خاص وجود دارد آن است که سنگ های مثانه معمولاً به صورت منفرد دیده می شود و فقط در 25 درصد موارد، سنگ های متعدد در کنار هم در مثانه قرار می گیرند. 2- نوع زندگی ای که معمولاً در شهرهای صنعتی رواج دارد، مثل رژیم غذایی پرچربی، مصرف پروتئین حیوانی و قند زیاد و فیبر و پروتئین گیاهی کمتر و همین طور مصرف زیاد سدیم (نمک طعام) و تحرک کم هم از عوامل خطرسنگ سازی محسوب می شود.

اگر میزان کلسیمی که از طریق وعده های غذایی دریافت میکنیم، استاندارد باشد، نباید مکمل مصرف کنیم زیرا اضافه کلسیم در کلیه ها رسوب کرده و سنگ کلیه درست میکند. سعی کنید غذاهای حاوی کلسیم بخورید و از خوردن مکمل های حاوی کلسیم جلوگیری کنید. سنگ کلسیمی: بیشترین نوع سنگ های کلیه از جنس کلسیم و بیشتر از همه از جنس اگزالات کلسیم هستند. البته همه سنگ های کلسیمی این شکل گرد و مدور را ندارند و برخی از آنها ممکن است هنوز همان حالت دندانه دار خود را حفظ کرده باشند. همان طور که حتماً تا حالا متوجه شده اید، انواع و اقسام گوناگونی از سنگ ها ممکن است راه عبور ادرار را ببندند و باعث درد شدید شوند.

به طور کلی در خصوص انواع آن لازم به توضیح است که برلیانهای بیرنگ نادر هستند و از آنها تحت عنوان برلیان خالص یاد میشود. چه کنیم تا کمتر به سنگ کلیه دچار شویم؟ آیا می دانید جهت رفع درد انواع سنگ کلیه چه کارهایی باید انجام دهید؟ عکس رادیولوژی ساده دقت کمتری داشته و امروزه کمتر جهت تشخیص سنگ کلیه از آن استفاده می شود. بنابراین علائم شما زودتر از بین میرود و خطر عوارض کمتری وجود دارد. البته در خبرها چیزی از جنس سنگ ها و تجزیه شیمیایی آنها نیامده بود و فقط ذکر شده بود که این سنگ ها بین یک تا 2/5 سانتی متر قطر داشته اند.

در صورتی که اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد به احتمال 50% ممکن است سنگ خود به خود افتاده و حالب آزاد گردد. به این درد شدید قولنج کلیوی نیز گفته می شود. این سنگ ها که سنگ های آتشفشانی نیز نامیده می شوند، 90 تا 95٪ از حجم پوسته زمین را تشکیل می دهند. بزرگ ترین عامل خطرناک که باعث تشکیل سنگ کلیه می شود این است که روزانه کم تر از 1 لیتر ادرار کنید. رنگ قرمز: عامل ایجاد کننده رنگ اکسید آهن است. یاقوت سنگ ماه تولد ماه ژوئیه است.

پس از هفت ماه محاصره، مرتضی پاشای عثمانی انگشتر الماس خود را بلعیده، مرحوم میشود. و مابقی سنگ های فرعی ماه شهریور محسوب می شوند . روش های مختلفی برای تشخیص طلا، نقره و پلاتین وجود دارند که در زیر بعضی از آنها را توضیح می دهیم. از آنجا که این سنگ درجهی سختی کمی دارد، و رنگ بعضی نگینهای آن بهسازی شده است، در برابرعواملی چون ضربه، تغییرات ناگهانی درجه حرارت و تابش مستقیم نور خورشید بسیار آسیبپذیر است و به نگهداری و تمیز کردن نیاز دارد. رسوب بعضی یون های ادرار در این منطقه باعث می شود سنگ هایی به شـکل چند شاخه درست شود.

سنگ های سیستئینی سایه شان کمرنگ تر از بقیه سنــگ هاست، به طوری که رادیولوژیست ها به نمای این نوع سنگ ها نمای شیشه مات می گویند. اما در این میان، سنگ هایی هستند که می توانند اشعه ایکس را از خود عبور بدهند وبه همین خاطر عکسشان به جای این که به شکل سایه باشد، به شکل یک منطقه شفاف و روشن تر از بقیه بافت ها از آب درمی آید؛ مثل استخوان ها که در عکس رادیـــولوژی نسبت به عضــلات شفاف تر دیــده می شوند. شخصی را نزد پادشاهی به علت ارتکاب جرمى مى بردند امام صادق (علیه السلام) فرمودند: انگشترى با سنگ عقیق به او برسانند، انگشتر به شخص رسید و مورد هیچ گزندی قرار نگرفت.

پلاسما: سبز تیره، برخی مواقع با نقاط سفید یا زرد. سنگ کلیه یک جرم سخت است که از برخی مواد موجود درون کلیه انسان تشکیل می شود. میتوانید آنها را از عطاریها، فروشگاههای مواد غذایی سالم یا بهصورت آنلاین خریداری کنید. هضم مواد غذایی که مستعد تولید گاز هستند. در سال ۲۰۰۵ هفده کشور اکسیدهای اورانیوم غلیظ تولید کردند: کانادا(۲۹٫۷٪ از تولید جهانی)، استرالیا(۲۲٫۸٪)، قزاقستان(۱۰٫۵٪)، روسیه(۸٫۰٪)، نامیبیا(۷٫۵٪)، نیجر(۷٫۴٪)، ازبکستان(۵٫۵٪)، ایالات متحده(۲٫۵٪)، آرژانتین(۲٫۱٪)، اوکراین(۱٫۹٪) و چین(۱٫۷٪). اکثر بیماران دچار سنگ کلیه در بازه سنی 30 تا 50 سال قرار دارند. چه عواملی بر ایجاد سنگ کلیه بیشترین اثر را دارند؟ برخی از سنگ های کلیه ممکن است از جنس فسفات کلسیم باشند که تغییرات در سوخت و ساز بدن، سردردهای میگرنی و نوعی داروی ضد صرع مانند توپیرامات در بروز این نوع سنگ کلیه نقش اساسی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید