بیماری سنگ کیسه صفرا چیست؟

رنگ قرمز یاقوت بدلیل حضور عنصر کروم در ترکیب آن بوده و ارزش­گذاری آن بر اساس وزن، رنگ (قرمز خونی) و شفافیت آن می­باشد. این بیماری بیشتر در بین افراد مبتلا به بیماری کبد، لوله های صفراوی آلوده یا اختلالات خونی مانند کم خونی سلول داسی شکل دیده می شود. پزشک می تواند با بررسی اشعه ایکس اختلالات احتمالی کیسه صفرا یا مجاری صفراوی مانند پانکراتیت، سرطان لوزالمعده یا سنگ صفرا را شناسایی کند. اشعه ایکس به پزشکان نشان می دهد که آیا این ماده رنگی به کبد، مجاری صفراوی، روده و کیسه صفرا رسیده است. همچنین می توان آن را مستقیماً با استفاده از ERCP در مجاری صفراوی قرار دارد.

یک ماده رنگی به جریان خون تزریق می شود تا در مجاری صفراوی یا کیسه صفرا متمرکز شود. این ماده دارای درخشش مرواریدگونه ای است و ضریب شکست آن بین 1.54 تا 1.59 است و در برابر تابش فرابنفش نیز مقاوم است. این موضوع در صورتی است که برلیان طبیعی همیشه درخشش خاص خود را دارد و با گذشت زمان کدر نمیشود. سنگ الماس سختی فراوانی داشته و به راحتی دچار خراش نمیشود. درست است که سنگهای کلیه اغلب از کلسیم درست شدهاند، اما کلسیم به خودی خود منجر به تشکیل سنگ کلیه نمیشود. زمانی که فردی دچار سنگ کلیه می شود این را شنیده اید که می گویند سنگ کلیه را برای درمان و خروج شکسته اند.

البته باید به این نکته اشاره کرد اغلب پزشکان بعد از آزمایش کلسترول، اسکن اولتراسوند، آزمایش خون یا حتی اشعه ایکس به سنگ صفرا مشکوک می شوند. در این روش با تابیدن اشعه های غیر مضر تصویر مقطعی از داخل بدن انسان روی مانیتور و به طور چاپی تولید می شود. سپس به بدن اشعه X تابانده می شود و از طریق تغییر رنگ متوجه وجود سنگ صفراوی می شوند. افزایش مصرف غلات سبوس دار به ویژه جو مشکلات صفراوی را کاهش می دهد. سافیر مصنوعی، شیشه آبی، اسپینل مصنوعی سنگ هایی هستند که از لحاظ ظاهری به توپاز شبیه بوده و گاها با توپاز اشتباه گرفته می شوند.

کیسه صفرا یکی از اعضای بدن است که شکل آن شبیه به کیسه است. سی تی اسکن یکی از راه های تشخیص بیماری است که کاملا غیر تهاجمی می باشد. ماربل كاملا خالص دارای رنگ سفید و درخشان می باشد . مرمریت مهکام : دارای رنگ قهوه ای تیره تا قهوه ای روشن و گاها نوک مدادی است که رگه های عنکبوتی آن را احاطه کرده است و موجب جذابیت این سنگ شده است. اولین قطعه که به اندازه کافی برای برش دادن بزرگ و خالص باشد، تا سال ۱۹۹۳ کشف نشد. سنگ کیسه صفرا از بیماری های شایع در چند سال اخیر است.

درمان جایگزینی هورمون (HRT) برای خانم ها در دوران پسا قاعدگی با خطر بالاتر مشکلات کیسه صفرا مرتبط است. در این روش به فرد مشکوک به بیماری کمی ماده رادیواکتیو بی خطر تزریق می شود. علامت اصلی سنگ صفرا دردی است که به طور ناگهانی بروز کرده و به سرعت بدتر می شود. زمانی که این مایع شیمیایی در کیسه صفرای شما تجمع کرده است این امکان وجود دارد به دلایل مختلفی شروع به رسوب کردن و جرم گذاری کند که در این مواقع به اصطلاح گفته می شود فرد بیمار دچار سنگ کیسه صفرا شده است. این نبرد، غرور و اطمینان بی حد به خود ایجاد می کرد.

این نوع از جراحی این گونه است که از بی حسی موضعی استفاده می کنند. نکته: این نوع درمان غیر معمول است و فقط در صورت وجود تعداد کمی سنگ صفراوی استفاده می شود. علائم سنگ صفراوی چیست؟ نکته: برخی از مواد شیمیایی موجود در کیسه صفرا می توانند به یک سنگ بزرگ یا چند سنگ کوچک جامد تبدیل شوند. همانگونه که در بالا اشاره شد وجود اختلال و ناهنجاری در سیستم ادراری، یکی از عوامل زمینهای در ایجاد سنگ می باشد.

یکی از راه های خوب برای تشخیص تورمالین اصل می تواند بررسی مشخصات اپتیکی مثل ضریب شکست بالا و پدیده چند رنگی قوی در آن باشد. سنگ تراورتن در سورت ضعیف ان به صورت تیشه ای نیز فرآوری می شود. شکل ورقه ورقه ای ذرات تالک سوسپانسیون جامدات در قوطی را بهبود بخشیده و به چسبندگی رنگ مایع به دیوار بدون شکم کردگی (sagging) کمک می نماید. از مهمترین این مشکلات می توان به رفلاکس اسید معده، سوزش سر دل و سوء هاضمه، احساس زیاد شدن گاز معده و نفخ، حالت تهوع و استفراغ و احساس پری در شکم اشاره کرد.

اسید اورسودوکسی کولیک باعث می شود به مرور زمان سنگ صفراوی کلسترولی در خود حل شود. این سیم برقی گرم شده باعث می شود مجاری صفراوی بازتر شود و این عملکرد موجب آن می شود که پزشک معالج بتواند سنگ رسوب کرده را از طریق دهان خارج کند. برای مثال این رسوبات از جای خود حرکت کنند، باعث التهاب کیسه صفرا شوند، موجب انسداد مجاری صفراوی شوند یا از مجاری صفراوی به سمت روده منتقل شده باشند. تصور میشود سنگهای صفراوی ناشی از عدم تعادل در ترکیب شیمیایی صفرا در کیسه صفرا است.

سنگ کیسه صفرا بیماری می باشد که در بسیاری از افراد وجود دارد و اگر این بیماری شدیدتر شود باید کیسه صفرا از بدن بیمار جدا شود کیسه صفرا در هنگامی که غذا وارد معده می شود شروع به ترشح می نماید کیسه صفرا، اندام کوچکی است که زیر کبد جای گرفته، اما وظیفه ای مهم یعنی ترشح صفرا (تولید شده توسط کبد) درون روده ها و کمک به شکستن چربی ها را بر عهده دارد.

با این وجود، افراد بسیاری هر ساله با کیسه صفرای خود دچار مشکل می شوند که به تغییر در رژیم غذایی یا برداشتن این اندام منجر می شود. افرادی که تحت عمل جراحی باز قرار می گیرند به مدت طولانی تری در بیمارستان و زمان بهبودی نیاز دارند. خوشبختانه روشهای زیادی برای درمان سنگ کلیه وجود دارد که اکثر آنها میتوانند به صورت سرپایی و با حداقل زمان بهبودی انجام شوند.

غذاهایی مانند دل و جگر، لبنیات، تخممرغ و غذاهای دریایی پروتئین زیادی دارند و سوءمصرف آنها میتواند در افرادی که مستعد سنگ کلیه کلسیم فسفات هستند خطرناک باشد. مرحله دوم درمان سنگ کلیه تصویر برداری یا سونوگرافی میباشد. سنگ کلیه یکی از بیماری های رایجی است که مردم در سراسر دنیا به آن مبتلا می شوند. برای درمان سنگ کیسه صفرا یکی از روش هایی که انتخاب می کنند کوله سیستکتومی است. یکی از دیگر درمان های سنگ کیسه صفرا درمان با اسید اورسودوکسی کولیک است.

زمانی که فردی به سنگ کیسه صفرا مبتلا باشد و برای درمان نتواند از روش های عمل جراحی یا اسید اورسودوکسی کولیک استفاده کنند؛ راه حل دیگری برای درمان او در نظر می گیرند. نکته: درمان با اسید اورسودوکسی کولیک را با نام درمان انحلال نیز می شناسند. الگوی کریستال مکعبی الماس کاملا متقارن است و باعث می شود که نور با سرعتی مساوی در تمامی مسیرها منکسر شود. Cubic. کوبیک از انواع سیستم های کریستالی است که به شکل یک مکعب است که از تمام زوایا مساوی و یکسان است. سپس پزشک ممکن است یک لوله کوچک (استنت) در حالب قرار دهد تا تورم را تسکین داده و محل جراحی شده را بهبود بخشد.

این بیماری اغلب بدون علائم است تا زمانی که رشد کرده و موجب التهاب صفرا شود. سپس از طریق حلق آن را وارد دستگاه گوارش کرده و بعد از آن این دوربین را وارد کیسه صفرا می کنند. روبلیت در رنگهای صورتی یا قرمز و خیلی کم در بنفش دیده می شود. آزمایش ادرار 24 ساعته، وجود بیش از حد مواد معدنی سنگ ساز یا کم بودن مواد پیشگیری از سنگ سازی را نشان می دهد. امواج شوک اولتراسونیک به سمت سنگ صفرا نشانه گرفته می شود؛ در نتیجه ی این عملکرد باعث از هم پاشیدن سنگ صفراوی می شود.

هم موجب سم زدایی کبد و کیسه صفراوی افراد می شود. از میان می برد. این روش از طریق جراحی بسته یا لاپاراسکوپی و ایجاد چند برش کوچک روی شکم انجام پذیر است. البته جراحی سوراخ کلیدی برای 10 درصد از افراد امکان پذیر نمی باشد و باید جراحی کوله سیستکتومی باز انجام دهند. البته باید به این مسئله اشاره کنیم که برای پیشگیری و سرعت بهبود بیماری می توانید رژیم غذایی متعادل و سالمی را از یک متخصص تغذیه تهیه کنید و آن را دنبال کنید.

در کوله سیستکتومی باز یک شکاف بزرگ در شکم ایجاد می کنند. به عنوان یک قاعده کلی، هر چه مدت طولانیتری را بدون علائم سپری کنید، احتمال بدتر شدن وضعیت شما کمتر خواهد بود. چه افرادی نباید از سنگ پا استفاده کنند؟ آندوسکوپی در چه مواردی تجویز می شود؟ اما اخیرا برخی از تحقیقات نشان داده است این نوع رژیم غذایی برای برخی از بیماران می تواند مفید نباشد؛ چرا که کاهش ناگهانی وزن می تواند باعث تحریک رشد سنگ صفرا شود.

دیدگاهتان را بنویسید