آب سنگين چيست؟

خدای خشم را به نام خدای مهر، مشهور ساختند. خشم این خدا، پوشه و ظاهر مهر پیدا کرد. مدت کوتاهی پس از برداشتن کیسه صفرا، ایجاد اسهال ممکن است یکی از عوارض باشد اما بعد از گذشت یک ماه بدن با شرایط جدید وفق پیدا خواهد کرد. رسانایی گرمایی حتی در زمانی که تالک، آتش می گیرد، کاهش بیشتری پیدا می کند. با توجه به اینکه این نوع سنگ تولید ایران است و از معادن موجود در استان های مختلف کشور تهیه و در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد، قیمت خرید سنگ تراورتن نسبتا پایین و مقرون به صرفه است.

طالع بینی متولدین فصل بهار – الماس، یکی از گرانبهاترین و زیباترین سنگهای موجود در طبیعت با متولدین فروردین ارتباط بیشتری برقرار میکند. سنگ کیسه صفرا ممکن است زمانی شکل بگیرد که مواد شیمیایی موجود در کیسه صفرا مانند کلسترول، کلسیم بیلی روبینات و کربنات کلسیم، از تعادل خارج شوند. در صورت ابتلا به مشکلات کیسه صفرا یا در صورت سابقه برداشتن کیسه صفرا، به دلیل اختلال در هضم برخی مواد غذایی، بهتر است فرد رژیم غذایی خاصی را دنبال کند که ممکن است بر اساس نوع سنگ صفرا، متفاوت باشد.

علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، اسهال آبکی و انسداد از مشخصههای افتراقی آنفولانزای معده و مشکلات کیسه صفرا هستند. التهاب پانکراس یا پانکراتیت (Pancreatitis): درد ناشی از پانکراتیت، معمولا علائم دیگری مانند کاهش وزن، ضربان قلب سریع و مدفوع چرب یا بوی بد نیز به همراه دارد. قیمتها نیز باید به صورت مداوم به روز رسانی شوند و کارمزد دریافتی نباید بیش از حد باشد. برخی شرایط از جمله سیروز کبدی، عفونتهای دستگاه صفراوی و برخی از اختلالات خونی باعث تولید بیش از حد بیلیروبین در کبد میشوند که به تشکیل سنگ صفرا کمک میکند. اندازه سنگهای صفراوی گاهی بسیار کوچک مانند دانه شن یا تا حد یک توپ گلف بزرگ باشد.

سنگ پا نه تنها در زیبایی پا و رفع مشکلات پوستی کاربرد دارد بلکه بر طبق طب سنتی، در کاهش غلظت خون و بهبود برخی بیماریها مانند سردرد نیز موثر است. از دیگر خواص سنگ پا در طب سنتی آن است که سنگپا پوستهای مرده و کهنه کف پای شما را جدا میکند و گردش خون را در کف پا افزایش میدهد. با خلق فضا زیبا در روف گاردن ،احساس آرامش و طبیعی بودنی که از سنگ رودخانه ای به ما الهام می گردد.با هیچکدام از مصالح دیگر قابل مقایسه نیست.

آب سنگین در بعضی از انواع رآکتورهای هسته ای نیز به عنوان کند کننده نوترون به کار می رود. از این حقیقت، تشکیل سنگهای قاعدگی نیز مانع از آن می شود، زیرا هیچ فرصتی برایش نداشت. انسداد مجرای صفرا: سنگ صفرا میتواند لولهها (مجاری) که از طریق آنها صفرا از کیسه صفرا یا کبد به روده کوچک جریان دارد را مسدود کند. آبسه کیسه صفرا: مزمنترین نوع کولسیستیت و ناشی انسداد مجاری صفراوی است. جراح یک محدوده روشن متصل به دوربین فیلمبرداری (لاپاراسکوپ) را در یک برش نزدیک ناف قرار میدهد و از مانیتور به عنوان راهنما استفاده میکند در حالی که ابزارهای جراحی را در برشهای دیگر قرار میدهد تا کیسه صفرا را خارج کند.

قهوه که ریسک ایجاد سنگ کیسه صفرا و دیگر مشکلات صفراوی را کاهش میدهد. سایر مشکلات هم ممکن است علائمی شبیه به سنگ یا سایر بیماریهای کیسه صفرا ایجاد کنند. برخی از افراد نباید از سنگ پا استفاده کنند و فقط باید از روش های خاصی استفاده کنند. همان طور که از اسم آن برمی آید به روش های تراشیدن سنگ گفته می شود.اگر بخواهیم الماس،درخشان، زیبا و پرتلالو شود باید در تراش آن حتما تاسب زاویه های تراش رعایت شود. افسانههایی در رابطه با این سنگ زیبا وجود دارد: یونانیان باستان اعتقاد داشتند خداوند با رنگین کمانی برای صلح و دوستی به زمین آمد و سنگهایی که با پاهای او برخورد داشتند به این رنگ در آمدند.

این بیماری یک فوریت پزشکی محسوب میشود که باید فورا با جراحی تحت درمان قرار بگیرد. جالب این است که در بسیاری از موارد، بادکش با گشاد کردن مجاری صفراوی باعث عبور سنگ و درمان عملی بیمار خواهد شد. لولهای با دوربین که به داخل گلو و پایین مری به معده و سپس به روده کوچک وارد میشود، یک ماده رنگی به مجاری کیسه صفرا، کبد و لوزالمعده تزریق میشود، بنابراین اندامها به طور واضح از طریق اشعه ایکس قابل مشاهده هستند. سنگهای صفراوی کلسترولی: متداولترین نوع سنگ صفرا که سنگ صفراوی کلسترولی نامیده میشود، اغلب به رنگ زرد است و عمدتا از کلسترول حل نشده تشکیل میشود اما ممکن است حاوی اجزای دیگری نیز باشد.

در یک روش جایگزین جراحی، به نام کولسیستوستومی (Cholecystostomy) که از طریق پوست انجام میشود، با ورود یک سوزن به شکم، مایعات تجمع یافته در کیسه صفرا تخلیه میشوند. سرطان کیسه صفرا: نوع نادری از سرطان با علت نامشخص است. علائم سنگ کیسه صفرا چه هستند؟ پس از درمان اولیه، هرگونه سنگ کیسه صفرا که ممکن است باعث کولسیستیت حاد شده باشد، معمولاً دوباره به کیسه صفرا برمیگردد و التهاب به مرور برطرف میشود.

شمارش کامل خون (CBC): آزمایش خون ممکن است افزایش گلبولهای سفید خون را نشان بدهد که ناشی از کولسیستیت حاد است. ۱- چاقی ، که باعث افزایش ترشح کلسترول در صفرا می شود. وجود سنگ در کیسه صفرا، بر اساس اندازه و محل قرارگیری آن به دلیل فشار به بافتهای سلولی کیسه صفرا یا مسدود کردن مجرای آن عوارض و علائم متعددی مانند التهاب و آسیب به اندامهای اطراف خواهد داشت. کولسیستیت (Cholecystitis) التهاب حاد کیسه صفرا است که به دلیل عوارض شدید نیاز به درمان فوری شامل استفاده از داروهای وریدی مانند آنتیبیوتیک، بسیتری در بیمارستان و استراحت مطلق دارد.

اگرچه برخی از افرادی که کیسه صفرا را برداشتهاند، علائم نفخ و اسهال را پس از خوردن برخی غذاها گزارش میکنند، زندگی بدون کیسه صفرا در صورت تغییرات اندکی در سبک زندگی، طبیعی و بدون عارضه خواهد بود. رنگ بافت سطحی این ابزار غالبا به رنگ سفید است و رگه های گاها مسی و خاکستری در آن یافت میشود که یادآور طبیعی بودن جنس آن است. مرگ بافت کیسه صفرا (کولسیستیت گانگرن): که میتواند باعث عفونت جدی و منتشره در بدن شود. اما اگر کبد کلسترول بیشتری از مقدار صفرا حل کند، کلسترول اضافی ممکن است به صورت بلور و در نهایت به سنگ در بافت کیسه صفرا یا مجاری آن تبدیل شود.

پانکراتیت: اگر یک سنگ کیسه صفرا کوچک از مجرای صفراوی عبور کرده و مجرای لوزالمعده را مسدود کند، یا باعث برگشت مایعات و صفرا به مجرای صفرا شود، فرد ممکن است دچار پانکراتیت شوید. ۹۵ درصد موارد کولسیستیت، خفیف و ناشی از انسداد مجرای صفراوی با سنگ صفرا (لجن صفراوی – Biliary Sludge) هستند. حجر الأسود تنها، وسیلهای است که با آن به یاد خداوند بیفتیم و در نتیجه با او عهد و پیمان ببندیم که در راه او خواهیم بود و بر مرام و مسلکی که خدای تعالی بخواهد، قدم خواهیم نهاد. در نتیجه این عملیات، ۱% پلوتونیوم ، ۳% مواد زائد به شدت رادیو اكتیو و ۹۶% اورانیوم بدست می آید كه دوباره میتوان آنرا در راكتور به مصرف رساند.

رنگ خاکستری روشن تا سیاه، توسط مواد کربن دار به وجود می آید. گاهی پس از درمان اولیه، برای جلوگیری از بازگشت کولسیستیت حاد و کاهش خطر ابتلا به عوارض جدی، جراحی و برداشتن کیسه صفرا توصیه میشود که «کوله سیستکتومی» (Cholecystectomy) نام دارد. سنگ کیسه صفرا غالباً نامشخص و مخفی است و مدت ها بدون آن که علامت مهمی از خود نشان دهد یا مزاحمتی فراهم آورد، باقی می ماند . در دهه ۱۹۵۰ با تاسیس ریاست تفحص نفت و گاز مرحله مهمی از مطالعات زمین شناسی افغانستان آغاز شد. ابتدا شکم با هوا یا دی اکسیدکربن متورم میشود تا جزئیات کیسه صفرا را قابل مشاهده باشد.

سنگ کیسه صفرا معلول سال های بد غذایی و زندگی خلاف بهداشت می باشد که منجر به مسمومیت دستگاه های بدن عموما کبد و خصوصا کیسه صفرا می گردد، یبوست عامل مستعد کننده آن است. سونوگرافی: آزمایش انتخابی برای کولسیستیت، میتواند به دقت وجود سنگ کیسه صفرا یا علائم التهاب را نشان دهد. اما از آنجایی که سرطان کیسه صفرا بسیار نادر است، بنابراین حتی اگر خطر ابتلا به سرطان بالا باشد، احتمال سرطان کیسه صفرا، بسیار ناچیز است.

از آنجایی که احتمال موفقیت سنگ شکن درون اندامی (اندوسکوپیک) بیشتر میباشد در مواردی که نیاز به رفع فوری انسداد هست (انسداد کامل و یا موارد طول کشیده تورم کلیه) و یا در مواردی که بيمار از اختلالات انعقادی رنج میبرد، از سنگ شکن درون اندامی استفاده می شود. افغانستان از لحاظ معادن غنی و دارای معادن متعدد میباشد. البته در بدخشان که جزو سرزمين ايران آن زمان بوده ،لاجورد فراوان است؛ معدن سر سنگ بدخشان واقع در دره کوه کوکچا افغانستان( در ارتفاع 2700-2600 متر ) از مهمترين، مشهورترين و بهترين معدنهای لاژورد جهان است که حداقل از 6500 سال پيش تا کنون، بدون وقفه مورد بهره بردارى قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید